Domy z lodných kontajnerov 

16.06.2017

Každý z nás si pod pojmom kontajnerový dom predstaví niečo iné. Niekomu napadne, že ide o dom alebo budovu z kontajnerov na odpadky, iného zas, že ide iba o názov a so skutočným kontajnerom to nemá nič spoločné. Aké v skutočnosti kontajnerové domy sú si povieme v dnešnom článku.

Kontajnerové domy sa nazývajú kontajnerové práve preto, lebo naozaj pozostávajú z jedného alebo viacerých lodných kontajnerov, ktoré sa k sebe ukladajú ako samostatné moduly a následne sa spájajú do jedného celku tvoriaceho celú budovu. 

Áno, znie to veľmi jednoducho. Veď jeden malý lodný kontajner si kúpite aj za 1000 eur, vhodne si prepojíte viacero kontajnerov a máte. V skutočnosti je to však omnoho zložitejšie. Samotným kontajnerom to iba začína. Nemôžete bývať v neupravenom lodnom kontajnery. Na takého bývanie existuje množstvo noriem, ktoré je potrebné dodržať a taktiež sa potrebujete postarať o vlastné bezpečie a trvácnosť stavby.

Najväčšie náklady na výstavbu domu z lodných kontajernov sú spojené s izoláciou a s ostatnými prácami. Každý kontajner je potrebné upraviť tak, aby bol čo najlepšie izolovaný a aby nedochádzalo ku kondenzácii vodnej pary na nevhodných miestach. Nakoľko je výstavba takéhoto domu u nás na Slovensku zatiaľ neobvyklá, je potrebné rátať s tým, že izolácia určite nebude najlacnejšia. Netreba ju však podceniť. Izolácia železnej štruktúry, z ktorej lodný kontajner je, musí byť bezchybná, pretože kondenzácia vodnej pary dokáže narobiť veľké škody.

Kontajnerový dom predstavuje novú alternatívu v stavebníctve. Táto alternatíva je ekologická, ekonomická a navyše aj finančne nenáročná. Aby naozaj takýto dom bol finančne nenáročný, je potrebné ho navrhnúť tak, aby sa minimilazovalo zváranie. Zváranie je totiž nákladné, komplikované a zbytočne to predražuje celú výstavbu. 

Práca so železom je iná ako práca s murivom či sadrokartónom a v kontajneri je obmedzený priestor, preto je potrebné si premyslieť  rozvody elektriny, vody a odpadu. Najvhodnejšie by bolo, ak by sa o to postaral niekto, kto má s úpravou lodných kontajnerov skúsenosti. To však neznamená, že to by to nezvládol aj šikovný domáci majster. Zvládol, ale musí sa na to zodpovedne pripraviť.

Keďže dnes je celkom bežné, že si ľudia objednávajú cez internet takmer všetko, tak aj takýto lodný kontajner si viete zakúpiť prostredníctvom internetu. Pravdou však je, že nie všetky lodné kontajnery sú v rovnakom stave. Niektoré sú v podstate úplne nové, pretože absolvovali iba jednú plavbu - samozrejme, že tieto sú aj drahšie ale sú vo veľmi dobrom stave. Naopak kúpa starého lacného kontajnera sa vám v určitých prípadoch môže vypomstiť. Kontajner môže byť obitý, pokrivený alebo zhrdzavený a tieto nedostatky budete musieť prácne naprávať. Preto nie je kontajner ako kontajner. Fotografie vám na kúpu kontajneru možno nebudú stačiť, preto by bolo lepšie ísť si kontajner pozrieť osobne.

Úprava lodných kontajnerov na obytný dom je ralatívnou novinkou. Len veľmi málo firiem má s týmto skúsenosti. Z tohto dôvodu je najvhodnejšie si najať na celú vystavbu jednu firmu, ktorá sa na to špecializuje ako viacero firiem na jednotlivé práce. Vyjde vás to lacnejšie a výsledný efekt je lepší. 

Mnohí ľudia si nevedia prestaviť bývanie v kontajnerovom dome, ak sa ich na to spýtate. Nevedia si predstaviť, že by dom z kontajneru mohol byť zaujímavá, atraktívna a dokonca aj elegantná stavba. No po prehliadke a získaní detajlnejších informácií zisťujú, že kontajnerový dom je veľmi dobrou voľbou, či už kvôli rýchlej a pomerne lacnej výstavbe alebo nízkym prevádzkových nákladov. 

Viete si predstaviť bývanie v kontajnerovom dome? :)


zdroj: www.stavebnecentrum.sk

foto: ilustračné

Máte otázky? Kľudne nám napíšte.